« ساخت کاغذ »
خمیر کاغذ بیشتر از چوب سوزنی برگان ساخته می‌شود (به دلیل داشتن الیاف طولانی تر).الیافی که در ساخت کاغذ بکار می‌رود معمولاً طبیعی و شامل سلولز است.


« پیشینه ی کاغذ »
چینی‌ها نخستین مردمانی بودند که بیش از ۲ هزار سال پیش، کاغذهایی مانند کاغذهای امروزی ساختند. ایرانیان مسلمان شیوهٔ ساختن کاغذ را در سدهٔ نخست پس از اسلام از چینی‌ها آموختند و آن را بهبود بخشیدند. شهر سمرقند برای سال‌ها بزرگ‌ترین مرکز ساختن و خرید و فروش کاغذ بود. سپس، در شهرهای دیگر، از جمله بغداد، دمشق، قاهره، مراکش و شهرهای مسلمان نشین ، کارخانه‌های کاغذسازی به راه افتاد.یافته‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهند که از قرن اول میلادی، در چین کاغذ وجود داشته‌است.در سال ۱۰۵ میلادی، یکی از درباریان، ماده جدیدی را برای امپراطور توصیف کرد که از پارچه‌های کهنه، پوست درختان، کنف و علف تهیه می‌شد وروی ان می‌نوشتند.به مرور زمان، شیوهٔ تهیه کاغذ بهتر شد و آن را با الیاف گیاهانی مانند خیزران می‌ساختند. عرب‌ها این محصول را به اروپا بردند ودر سال ۱۱۵۰ میلادی، غربیان نخستین کاغذ سازیرادراسپانیا بنا کردند.ماشین تولید انبوه کاغذ را چینی ها اختراع کردند.

« نحوه ی ساخت کاغذ »
کاغذ یکی از فراوردهای مهم چوب است. برای ساختن کاغذ ابتدا تنه درخت را به وسیله دستگاه خردکن به خورده چوب تبدیل می‌کنند.سپس خرده چوب‌ها را به وسیله مواد شیمیایی و روشهای مختلف در برج پخت خمیر تجزیه می‌کنند و از آنها الیاف سلولوزی به دست می‌آید که خمیر کاغذ نامیده می‌شود. از درهم رفتن الیاف سلولوزی و بعد از پرس آنها ورقه کاغذ ساخته می‌شود.

« بررسی بازار کارتن ومقوا در ایران »
چکیده: هدف از انجام این مطالعه براورد آماری در مورد تولیدات ومصرف وصادرات کاغذ ومقوا است.متاسفانه آمارهای دقیقی در مورد تولیدات ومصرف کاغذ در دسترس نیست ولی آمار های غیر رسمی مبنی بر مصرف یک و نیم میلیون تن برآورد کرده اند که تنها 30 درصد تولید داخلی می باشد و 70 درصد آن وارد می شود بزرگ ترین مصرف کننده کاغذ ومقوا در جهان به ترتیب:آمریکا،کاندا،چین،ژاپن،آلمان می باشد.با افزایش جمعیت کشورها سرانه مصرف روز به روز در حال افزایش است.با توجه به کمبود چوب ومنابع چوبی در کشور سالانه تولیدات در این زمینه رو به کاهش است.تاآنجایی تولیدات بعضی از کارخانه ها به طور کامل متوقف شده است.
مقدمه
رابطه تولید و مصرف کاغذ با توسعه جوامع
برای ورود به بحث لازم است در ابتدا تعریفی از توسعه پایدار داشته باشیم، توسعه پایدار مفهومی کلی و جامع است که تعاریف بسیاری از آن ارائه شده ولی به اعتفاد صاحبنظران و در تمامی این تعاریف، توسعه پایدار، مدیریت بر تمامی منابع تجدید شونده را در بر می­گیرد؛ که اساس و بنیان آن حمایت از اکوسیستم و در عین حال تامین مستمر نیازهای بشر است به نحوی که ضمن رفع نیازهای نسل حاضر و آینده، هماهنگی و توازن لازم با محیط زیست و اکوسیستم را نیز فراهم آورد. به بیان دیگر توسعه پايدار فرايندي است كه سياست­هاي اقتصادي، اجتماعي، زيست محيطي، كالبدي، مالي، تجاري، انرژي، كشاورزي، صنعتي و همه سياست­هاي ديگر چنان در آن طراحي شده باشد كه موجب توسعه‌اي شود كه از نظر اقتصادي، اجتماعي و بوم‌شناسي پايدار باشد، لـذا مديريت و حفاظت منابع طبيعي، به ‌عنوان یکی از اساسی‌تـرین محورهای توسعه پايـدار قلمـداد می­گردد. به‌نظر می‌رسد در کشور ما نیز همچون کشورهایی که در مسیر توسعه قرار گرفته‌اند و یا اساسا جزو کشورهای توسعه یافته تلقی می‌شوند، لازم است که توجه ویژه‌ای به تولیدات داخلی و اتکاء کشور به محصولات داخلي معطوف داشت اين امر خصوصا در مورد كالايي استراتژيك همچون کاغذ اهميتي مضاعف مي‌يابد. نتايج تحقیقات حاكي از آن است كه بخش قابل ملاحظه‌اي از تغييرات مصرف سرانه كاغذ توسط تولید ناخالص ملی (GNP) سرانه توضيح داده مي­شود به این ترتیب که يك دلار افزايش در GNP سرانه، حدود 9 گرم افزايش در ميانگين مصرف سرانه كاغذ را در پی خواهد داشت. كاغذ به سبب نقش ديرينه و اساسي خود در انتقال آموخته‌ها و دانسته‌ها سهمي به سزا در ارتقاء سطح فرهنگي جوامع خواهد داشت، باید اذعان داشت که امروزه علیرغم تمامی پیشرفت­ها و دستاوردهای نوین بشر در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات که در سالهای اخیر رشد شتابانی نیز داشته است کاغذ هنوز علاوه بر اینکه جایگاه سنتی و نقش بی بدیل خود را در عرصه علم و فرهنگ و اجتماع حفظ کرده است به عنوان کالایی استراتژیک در سیستم­های آموزشی و اداری کشورها و نیز در گسترش دامنه­های فرهنگ و اطلاع رسانی نقشی بی بدیل را ایفا می­کند. آنچنان که آمارها بیان می­کنند میزان تقاضا، تولید و مصرف کاغذ در جهان متناسب با رشد و توسعه جوامع روند افزایشی خود را حفظ کرده است. امروزه میزان مصرف سرانه انواع كاغذ و مقوا يكي از شاخص­هاي ارزیابی توسعه کشورها تلقی می­شود.
تاریخچه مقواي كنگره‌اي
در اواسط قرن نوزدهم استفاده‌ از نوارهاي موجي شكل در كلاه‌هاي مردانه بسيار مرسوم بوده‌ است. درسال 1871 آلبرت ال جونس استفاده‌ از لايه‌هاي موج‌دار مياني را براي محافظت بيشتر از بطري‌هاي شيشه‌اي در هنگام حمل و جابجايي در انبار، بنام خود ثبت كرد. سه سال بعد در سال 1874 هموطن ديگرش اليور لانگ آمريكايي، استفاده ‌از يك لاية موج‌دار در ميان دو سطح مقوايي را معرفي كرد. از آن زمان به بعد تا امروز استفاده ‌از مقواي موج‌دار یا همان كارتن، در صنعت بسته‌بندي جهان متداول شد. مقواي كنگره‌اي يكي از اجزاي سريع الرشد صنعت كاغذ بوده‌ است. بيش از 90 درصد كالاهاي بسته‌بندي شده، در جعبه ساخته شده‌ از مقواي كنگره‌اي حمل می‌شوند. علاوه بر غذاهاي كنسرو شده، ديگر خوراك‌ها، گوشت‌ها، البسه، داروها، دستگاه‌ها، محصولات كاغذي، مواد لاستيكي و اقلام بيشمار ديگر و عملا همه نوع كالاهاي سنگين مثل اثاثية منزل، ماشين‌هاي شستشو و غيره، طي سال‌هاي اخير در جعبه‌هاي مقوايي كنگره‌اي بسته‌بندي شده‌اند. مصارف ديگر آن نيز شامل جعبه‌هاي كاهو، مركبات و ديگر ميوه‌جات و سبزيجات فاسد شدني می‌باشند. به منظور بسته‌بندي ضربه‌گير اجسام سبك وزن و سهولت جابجايي، به همراه مزيت‌هايي چون روش‌هاي مكانيكي باز كردن، پركردن، بستن و جابجايي كارتن‌ها از مقواي كنگره‌اي استفاده می‌شود. هر مقواي كنگره‌اي داراي دو جزء ساختاري می‌باشد كه عبارتند از :
1- رويه‌ها
2- ساختار كنگره‌اي

« مزاياي بسته‌بندي مقوايي (كارتن) »
از ديدگاه ‌اقتصادي با توجه به قيمت مواد اوليه مصرفي در ساير بسته‌بندي‌ها، بسته‌بندي مقوايي بسيار ارزان است. به دليل شكل ساختاري و وزن كم، داراي كمترين هزينه حمل و نقل و انبارداري است. به طور ميانگين، بهاي يك بسته با مقواي كنگره‌اي، 1 تا 4% ارزش محصول توليد شده ‌است. از طرف ديگر با توجه به فن آوري توليد بسته‌هاي مقواي كنگره‌اي، توليد كنندگان با صرف كمترين هزينه می‌توانند نسبت به اصلاح يا تغيير طراحي ساختاري و گرافيكي بسته، با توجه به نياز بازار اقدام نمايند.
از ديدگاه ساختاري سبك بودن: بسته‌هاي ساخته شده‌ از وزن كمی ‌برخوردارند. مقاومت: بسته‌هاي مقوايي در صورت استفاده‌ از تكنولوژي و كاغذ مناسب و افزودن مواد اضافي ديگر می‌توانند با مقاومت بسيار بالايي ساخته شوند. اين بسته‌ها داراي مقاومت بسيار خوبي در برابر فشار، ضربه، پارگي و كشيدگي می‌باشند. دچار زنگ زدگي نيز نمی‌شوند. يك تكه بودن: بسته‌هاي مقوا را از يك شيت (صفحه مقوا) تهيه می‌كنند. تهويه هوا: اين بسته‌ها را با توجه به نوع و نياز محصول حفره دار تهيه كرد كه‌اين حفرات نقش قابل ملاحظه‌اي در كاهش مقاومت نخواهند داشت. انعطاف‌پذيري: بسته‌بندي‌هاي مقوايي در برابر فشار و ساير نيروها قابليت انعطاف دارند. مستوي بودن: اين بسته‌ها می‌توانند پس از ساخت به صورت مستوي يعني به‌صورت اشكال منظم هندسي در آيند. اين موضوع باعث كاهش حجم شده و سبب تسهيل در حمل و نقل (به دليل برخورداري از شكل مناسب و منظم براي تشكيل واحد بار بسيار مناسب است) و كمك شاياني در انبارداري و در نهايت كاهش هزينه می‌شود. عايق بودن: اين گونه بسته‌ها قابليت آن را دارند تا محصولات را به طور قابل ملاحظه‌اي از عوارض افزايش و كاهش دما حفظ نمايند. قابليت بسته‌بندي ساير محصولات: از اين بسته‌ها براي بسته‌بندي اقلام بهداشتي، مواد سيال، سردخانه اي، مواد گرانولي و جنبنده، حتي مواد خطرناك و سمی ‌استفاده می‌شود.
از ديدگاه بازار يابي بسته‌هاي مقوايي به خاطر برخورداري از شكل منظم هندسي، بخوبي در اذهان ماندگار و بخوبي تداعي می‌شوند. اين بسته‌ها داراي قابليت چاپ‌پذيري بالا هستند و می‌توان با استفاده‌ از چاپ افست، گراوور، فلكسو و سيلك، همراه با طراحي مناسب، بسته‌هاي زيبا و جذاب پديد آورد. بسته‌هاي فوق تاثير بسزايي در افزايش ميزان فروش محصولات توليدي دارند. از ديدگاه مسايل محيط زيستي بشر امروز وظيفه دارد تا جهاني پاك را به نسل آينده تحويل دهد. بسته‌بندي تمام كالا ها، پس از استفاده‌ از محصول تبديل به زباله می‌شود چرا كه بسته‌بندي حلقة اتصال بين توليدكننده و مصرف‌كننده ‌است. دغدغة ‌امروز، بازيافت اين زباله‌ها به منظور جلوگيري از تخريب محيط زيست و استفاده بهينه مجدد از آنهاست. كاغذ و مقوا از منابع تجديد شونده توليد می‌شوند كه براحتي قابل بازيافت هستند و می‌توان از آنها مجددا براي تهيه مقوا استفاده نمود. اين بسته‌ها در صورت عدم بازيافت به راحتي به مواد اوليه تجزيه می‌شوند. در سال 2004، 73% از مقواي توليد شده در آمريكا (برابر با 24 ميليون تن) جمع‌آوري و بازيافت شد. متاسفانه در ايران آمار دقيقي در اين رابطه در دسترس نيست. اما با توجه به ميزان توليد و مصرف می‌توان آن را به طور تقريبي محاسبه كرد.